Uzależnienia Behawioralne wśród młodzieży
O uzależnieniu behawioralnym mówimy wówczas, gdy człowiek jest uzależniony od jakiejś czynności (a nie od podawanej substancji z zewnątrz). Uzależnienie behawioralne polega na niekontrolowanej potrzebie (a właściwie przymusie) wykonywania danego zachowania mimo świadomości jego negatywnych konsekwencji.
Ważne jest, aby rodzic dostrzegł różnicę pomiędzy tym, co dziecko lubi robić (ale jest w stanie kontrolować, przerwać, zrezygnować), od tego, nad czym straciło kontrolę – i tu już mówimy o uzależnieniu. Czynnikiem chroniącym dziecko przed zachowaniami ryzykownymi, które mogą prowadzić do uzależnień behawioralnych, są m. in. bliskie relacje z rodzicem. Bardzo często np. nadmierne korzystanie z gier komputerowych wynika z braku kontroli rodzicielskiej i nudy.
Więcej szczegółowych informacji na temat uzależnień behawioralnych oraz możliwości pomocy znajdą Państwo na stronie Internetowej www.uzaleznieniabehawioralne.pl którego administratorem jest Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, przy współpracy Ministerstwa Zdrowia. Link do strony poniżej: