Technikum nr 4
Technik budownictwa
Technik budownictwa organizuje, koordynuje i kontroluje wykonywanie robót konstrukcyjno-budowlanych przez zespoły robocze. Posługuje się dokumentacją budowlaną. Opracowuje projekty organizacji budowy. Wykonuje pomiary niezbędne do prowadzenia robót w budownictwie. Sporządza przedmiary i obmiary robót. Prowadzi dokumentację budowy. Sporządza harmonogramy robót, zatrudnienia, pracy maszyn, dostawy, zużycia i zapasów materiałów. Specjalizuje się w sporządzaniu kosztorysów robót budowlanych. Może też wykonywać i nadzorować organizację zadań zawodowych związanych z: zagospodarowaniem terenu budowy, montażem, użytkowaniem i demontażem rusztowań stosowanych podczas wykonywania robót budowlanych, organizowaniem i koordynowaniem prac związanych z wykonywaniem robót budowlanych w obiektach budowlanych. Ze względu na różnorodność stanowisk pracy, różne jest środowisko, w którym pracuje technik budownictwa. Praca w tym zawodzie wykonywana jest wewnątrz budynków, ale również na wolnym powietrzu. Technik budownictwa prawie zawsze pracuje w zespole ludzi. W czasie wykonywania pracy współpracuje ze swoimi zwierzchnikami i nadzorem technicznym. Często kontaktuje się z inwestorami obiektów budowlanych. Zdecydowana większość techników budownictwa pracuje w firmach wykonawczych.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja: BUD.12. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
- Kwalifikacja: BUD.14. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów
Dodatkowe umiejętności zawodowe:
- projektowanie wnętrz w technologii BIM
- projektowanie i renowacja mebli
dodatkowe uprawnienia: charakterystyka energetyczna obiektu
Sylwetka absolwenta
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik budownictwa będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- wykonywania robót konstrukcyjno-budowlanych,
- koordynowania prac związanych z wykonywaniem określonych robót budowlanych,
- organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy,
- organizowania i kontrolowania robót konstrukcyjno-budowlanych stanu surowego,
- organizowania i kontrolowania robót związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej,
- sporządzania kosztorysów na roboty wykończeniowe w budownictwie.
Technik budownictwa znajdzie zatrudnienie w:
- małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach budowlanych,
- firmach rzemieślniczych,
- może prowadzić własną działalność gospodarczą.
Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących odbywa się głównie kształcenie zawodowe teoretyczne. Wyposażenie pracowni lekcyjnych jest zgodne z wyposażeniem zalecanym przez MEiN. Zajęcia praktyczne odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu. Praktyki zawodowe realizowane są we współpracy z przedsiębiorstwami naszego regionu.