15 stycznia br. w naszej szkole miała miejsce uroczystość oficjalnego otwarcia Wirtualnej Strzelnicy utworzonej ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Powiatu Jarosławskiego w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie 2024”.
To nowoczesna pracownia, która będzie służyła głównie uczniom klas mundurowych realizujących program szkolenia w OPW ale także innym uczniom realizującym przedmiot edukacji dla bezpieczeństwa zarówno w ZSBiO, jak i wszystkich szkołach powiatu jarosławskiego.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: współgospodarz uroczystości –starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz, dyrektor ZSBiO Dorota Kaleta, wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak, członek zarządu powiatu jarosławskiego Andrzej Wyczawski, płk Robert Bajorski – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu, płk Marcin Piętnik – Dowódca 202 Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu, płk Mateusz Tomaszewski – Dowódca Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 18 Brygady Zmechanizowanej w Jarosławiu oraz Katarzyna Strzelec jako przedstawicielka uczniów klas mundurowych IV Liceum Ogólnokształcącego w ZSBiO. Świadkami oficjalnego otwarcia strzelnicy byli przedstawiciele władz oświatowych, służb mundurowych, dyrektorzy szkól ponadpodstawowych powiatu oraz uczniowie klas mundurowych, którzy realizują zajęcia w ramach programu szkolenia w Oddziałach Przygotowania Wojskowego.
Dyrektor szkoły Dorota Kaleta, w inaugurującym działalność strzelnicy przemówieniu, zwróciła uwagę na fakt, że droga do jej utworzenia nie była ani prosta ani krótka. Stało się ono jednak możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu ze środków budżetu państwa w konkursie Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie 2024”. Koszt całego przedsięwzięcia to 180 000 zł, w tym wkład własny Powiatu Jarosławskiego wyniósł 20%. Na tę kwotę złożyły się: remont i adaptacja pomieszczenia 47 160 zł oraz wyposażenie strzelnicy 132 840 zł. Zadanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała wykonanie robót budowlanych w celu przystosowania pomieszczenia, wymianę instalacji elektrycznej oraz OC, montaż systemu wentylacji, rolet, fototapet i renowację posadzki. Wszystkie te prace, w rekordowo krótkim czasie, wykonała firma „Romex” specjalizująca się w usługach budowlanych, za co bardzo dziękujemy właścicielowi panu Romanowi Zawitkowskiemu. Drugą częścią zadania była dostawa i instalacja wyposażenia strzelnicy wraz z uruchomieniem sprzętu i przeszkoleniem jego użytkowników. W ramach postępowania przetargowego wyłoniono dostawcę wyposażenia – była to firma Milisystem z Warszawy, która wyposażyła obiekt w system szkolno – treningowy „Wisła”.
System ten przeznaczony jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi:
– celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów,
– ćwiczeń w obserwacji,
– wykryciu, rozpoznaniu i identyfikacji celów,
– prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności,
– wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.
Pani dyrektor podkreśliła w swoim przemówieniu, że nowo otwarta Wirtualna Strzelnica to przede wszystkim krok w stronę nowoczesności, który nie tylko ułatwi nauczycielom przekazywanie wiedzy ale także przyciągnie i zaangażuje uczniów, którzy z pewnością zyskają większą motywację do nauki, ucząc się technik strzelania w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, co wyeliminuje ryzyko wypadków związanych z używaniem prawdziwej broni.
Po okolicznościowych przemówieniach, nauczyciel klas mundurowych a zarazem opiekun strzelnicy Maciej Mazurczak, przeprowadził odpowiedni instruktaż, po czym nastąpił pokaz czarnej taktyki „Zasady postępowania w sytuacji zakładniczej” w wykonaniu uczniów klas mundurowych, a następnie pierwsze strzały oddali chętni goście – uczestnicy uroczystości.
