W niedzielne popołudnie, 14 września 2025 roku, Jarosław przeniósł się w czasy średniowiecza, by wspólnie świętować 650. rocznicę nadania praw miejskich. Akt ten, dokonany przez księcia Władysława Opolczyka, działającego z ramienia króla Ludwika Węgierskiego, zapoczątkował rozwój Jarosławia jako jednego z największych i najważniejszych ośrodków handlowych w Europie. Uroczystościom towarzyszyła inscenizacja historyczna „Jarosławski Gród”, w której w role rycerzy i dam dworu wcielili się uczniowie klas liceum i technikum wraz ze swoimi nauczycielkami – panią Iwoną Zelwach oraz panią Małgorzatą Stec. Dzięki temu wydarzeniu uczestnicy i widzowie mogli przeżyć niezwykłą, żywą lekcję historii, przenosząc się w klimat dawnych wieków. Nie zabrakło również wsparcia organizacyjnego – w czynności związane z przygotowaniem i przebiegiem uroczystości aktywnie włączyli się uczniowie klas mundurowych, którzy zadbali o sprawny i uroczysty charakter całego wydarzenia. Cała uroczystość stała się dowodem, że historia Jarosławia wciąż żyje w pamięci mieszkańców i jednoczy kolejne pokolenia we wspólnym świętowaniu.







