W piątek 13 czerwca br. scena Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki stała się przestrzenią wyjątkowego wydarzenia. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu zaprezentowali poruszające widowisko „Miłość w piekle Auschwitz”, ukazujące historię Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego – pary więźniów, których uczucie stało się symbolem miłości silniejszej niż obozowa rzeczywistość.
W rolach głównych wystąpili Wiktoria Szpindor (Mala Zimetbaum) oraz Maksymilian Ćwikła (Edek Galiński). Towarzyszyli im m.in. Klaudia Balawejder (Miriam), Mateusz Kwiecień (Wiesław Kielar) i Kacper Drozdowicz (Niemiec Lubusch). W role więźniów wcielili się: Maja Wojdyła, Amelia Serdyniecka, Dominika Litwin, Kalina Rybarska, Katarzyna Strzelec, Karol Dul, Patryk Wysocki, Dawid Frań, Przemysław Pigan, Andrzej Siara i Marcel Bogacz. Autentyzm obozowych scen wzmocniła obecność członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X DOK, którzy wcielili się w postacie SS-manów. Wzruszającą oprawę muzyczną zapewnili soliści: Nina Szymańska ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu oraz Jakub Trałka z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Na szczególne podkreślenie zasługuje imponująca scenografia. Drewnianą konstrukcję zaprojektowali i przygotowali Państwo Katarzyna i Józef Syczowie, a drewniany ekran powstał dzięki absolwentom: Jakubowi Wilewskiemu i Sebastianowi Nienajadło z firmy SK-BUD. Z kolei uczniowie klas TEG IV i S/E III, pod czujnym okiem konserwatorów ZSBiO, własnoręcznie zbijali i składali kolejne elementy, nadając całości ostateczny kształt.
Światło, dźwięk i obsługa multimediów znalazły się w rękach pracowników Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki: oświetlenie Mirosław Kiełbasa, dźwięk Kamil Wota, obsługa sprzętu uczeń ZSBIO Leon Misiąg.
Widowisko zyskało szerokie wsparcie instytucjonalne. Organizatorem uroczystości, związanych z 85. rocznicą pierwszego transportu mieszkańców ziemi jarosławskiej do KL Auschwiz był Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz oraz Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”. Partnerami byli Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu,
14 dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Honorowym patronatem objęli wydarzenie Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Pani Teresa Kubas – Hul oraz Burmistrz Miasta Jarosławia Pan Marcin Nazarewicz. Dyrektor E.Leclerc w Jarosławiu Pan Jacek Kołakowski zatroszczył się o catering dla uczestników. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Rzeszów, Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska i Ekspres Jarosławski.
Scenariusz i reżyserię spektaklu opracowała Małgorzata Stec we współpracy z Iwoną Zelwach– Prezesem Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób powstało dzieło, które nie tylko uczy historii, lecz także uwrażliwia na wartość miłości i solidarności w czasach najwyższej próby.


























