24 kwietnia br. w naszej szkole odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, poległych na terenie placówki 27 października 1944 roku w walce z grupą operacyjną UB i Milicji w obronie Powiatowego Delegata Rządu, reprezentującego legalne władze RP.
Polegli żołnierze Armii Krajowej uhonorowani tablicą to:
- dowódca drużyny Tadeusz Bernatowicz ps. ,,Twardy”, lat 30,
- Eugeniusz Czajło ps. ,,Zew”, lat 21,
- Marian Różycki ps. ,,Stalka”, lat 21,
- Andrzej Wachałowicz ,,Sztaba”, lat 19 zmarły po kilku dniach z odniesionych ran,
- Rozalia Surmiak, lat około 40, żona szkolnego woźnego, zabita w drzwiach własnego domu.
Ceremonia odsłonięcia tablicy stanowiła wyjątkową chwilę w historii naszej szkoły – moment pełen zadumy, refleksji i głębokiego szacunku dla tych, którzy walczyli i oddali życie za wolną Polskę.
Organizatorami wydarzenia byli: starosta jarosławski pan Kamil Dziukiewicz oraz dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu pani Dorota Kaleta.
Patriotyczną uroczystość objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, co podkreśliło jej wyjątkowy charakter. Została ona zorganizowana w ramach ogłoszonego przez Instytut Pamięci Narodowej Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Silni Polską”, w którym udział biorą uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, reprezentując powiat jarosławski.
Partnerami uroczystości i fundatorami tablicy byli: Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Jarosławiu, Jarosławski Klub Sportowy, Rodziny poległych Żołnierzy Armii Krajowej.
Partnerzy, którzy również przyczynili się do organizacji uroczystości: to: Jarosławskie Stowarzyszenie ,,Ocalić Przeszłość dla Przyszłości’ oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
Inicjatorami powstania tablicy byli: Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu oraz stowarzyszenia kombatanckie: Związek Kombatantów RP a także Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Następnie, w uroczystym przemarszu, uczestnicy przeszli na teren szkoły, gdzie rozpoczęła się główna część wydarzenia.
W odsłonięciu tablicy na terenie szkoły uczestniczyli: Wojskowa Asysta Honorowa z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza pod dowództwem kapitana Dominika Kindlika, oficerowie i żołnierze Garnizonu Jarosław oraz przedstawiciele służb i formacji mundurowych. Obecni byli również: pani Monika Romaniec – dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Tadeusza Chrzana, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, przedstawiciele Powiatu Jarosławskiego na czele ze starostą Kamilem Dziukiewiczem i Przewodniczącą Rady Powiatu Grażyną Strzelec oraz Sekretarz Miasta Marian Kwietniowski
Swoją obecnością ceremonię uświetnili także dyrektorzy jarosławskich szkół ponadpodstawowych, nauczyciele, uczniowie oraz liczne poczty sztandarowe. Wyjątkowymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele rodzin poległych żołnierzy Armii Krajowej: pan Ryszard Bugryn, pani Alicja Chruszczyk, pani Ewa Kopecińska – Jopek, pani Krystyna Polak, pani Małgorzata Piech, pani Teresa Salabura – Baszanowska, pani Marta Śmiech oraz pani Małgorzata Wajda – córka pułkownika Wojciecha Szczepańskiego, dowódcy Jarosławskiego Obwodu Armii Krajowej.
Odsłonięcia tablicy dokonali: wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego Dorota Kaleta, w imieniu rodzin poległych pan Ryszard Bugryn oraz uczennica naszej szkoły Amelia Słysz a poświęcenia dokonał archiprezbiter jarosławski ks. prałat Andrzej Surowiec.
Niezwykle wymowną i poruszającą częścią wydarzenia było odczytanie Apelu Pamięci a następnie salwa honorowa oddana przez żołnierzy, po której goście uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w 1944 roku na terenie szkoły.
Pani dyrektor Dorota Kaleta podziękowała szczególnie inicjatorce i głównej organizatorce tego wyjątkowego wydarzenia – pani Iwonie Zelwach – nauczycielce historii w ZSBiO a także podkreśliła szczególną rolę, jaką w naszej szkole przykłada się do kształtowania postaw patriotycznych. Wszyscy bowiem mamy obowiązek pamiętać o przeszłości – o tych, którzy z dumą nosili biało-czerwone opaski, o ich poświęceniu i niezłomności. Odsłonięta tablica to nie tylko trwały ślad historii w murach naszej szkoły, ale przede wszystkim akt hołdu i wyraz wdzięczności szkolnej społeczności dla ofiar reżimu komunistycznego. Będzie ona nie tylko znakiem pamięci, ale też inspiracją do refleksji i rozmów o wartościach takich jak odwaga, honor i patriotyzm.
Całość uroczystości dopełnił występ artystyczny w wykonaniu Jakuba Trałki, solisty Podkarpackiego Teatru Muzycznego HALKA, reprezentującego Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz uczennic Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących – Julii Karpińskiej i Julii Nosal, którzy zaprezentowali utwory: Zbigniewa Kabaty, Andrzeja Kołakowskiego, Józefa ,,Ziutka” Szczepańskiego – bratanka komendanta Jarosławskiego Obwodu AK oraz pieśń “Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej” do wiersza Adama Asnyka.
Wierzymy, że takie wydarzenia kształtują serca i umysły szczególnie młodych ludzi, ucząc ich wrażliwości, patriotyzmu i odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i pomogli uczynić ten dzień tak wyjątkowym.
