Znamię! Znam je?

– czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry to program edukacyjno-informacyjny realizowany w klasach I, którego celem jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, zachęcić do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem.

Organizatorami przedsięwzięcia są Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Patronat merytoryczny nad programem objęła Akademia Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” ma za cel:

  • upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków
  • budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Występowanie czerniaka w Polsce:

  • w Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 zachorowań na czerniaki;
  • Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle;
  • Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z powodu choroby;
  • średni czas przeżycia od momentu diagnozy to 6-8 miesięcy;
  • liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat;
  • najczęściej na czerniaki chorują mężczyźni w wieku ok. 50 lat – jest to wynik wieloletniej  niewłaściwej ekspozycje na słońce;
  • Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania.

 

Pedagog

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.