Godziny dostępności
Elearning

Światowy dzień bez tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu – w tym roku pod hasłem „Zatruwanie naszej planety”. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe. Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 (World No Tobacco Day) w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady.

Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie.
– 600 000 000 drzew ścina się na papierosy,
– 84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę,
– 22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów.
Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety. Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.
W naszej szkole przeprowadzona została w dniu 30 maja akcja profilaktyczna, której celem było uświadomienie skutków zdrowotnych czynnego i biernego palenia tytoni, by wziąć pod rozwagę decyzję o rzuceniu nałogu.Akcję w szkole zorganizowała pedagog Aneta Socha a poprowadziła ją Pani Renata Majkut- Lotycz pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu. Znalazło się 11 odważnych osób, które poddały się pomiarowi i poznały stan swoich płuc. Wyniki wprawdzie nie napawają optymizmem, ale zawsze jest dobry moment, by to zmienić. Taki
dzień jak dzisiejszy ma ku temu służyć – poznać fakty, pogłębić świadomość i zmotywować do najważniejszego kroku – rozliczenia się z nałogiem.
Powodzenia!

 

Światowy dzień bez tytoniu 1 Światowy dzień bez tytoniu 2 Światowy dzień bez tytoniu 3 Światowy dzień bez tytoniu 4 Światowy dzień bez tytoniu 5 Światowy dzień bez tytoniu 6 Światowy dzień bez tytoniu 7

Share on facebook
udostępnij

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Media społecznościowe

E-Learning

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content