Godziny dostępności
Elearning

Technik budowy dróg NOWY KIERUNEK

Technik budowy dróg może organizować, wykonywać i nadzorować zadania związane
z budową, eksploatacją i utrzymaniem dróg, ulic, lotnisk i autostrad oraz obiektów mostowych, może również wykonywać prace związane z wykonywaniem kosztorysów robót drogowych, wykonywać prace związane z badaniem materiałów i nawierzchni drogowych. Technik budowy dróg sporządza projekty ulic, dróg, planuje ich odwodnienia, układ zieleni. Prowadzi również rozliczenia robót ziemnych, nawierzchni, odwodnień, a także sprawuje nadzór nad pracami brukarskimi chodników, ulic, placów, podwórek i wjazdów. Może pełnić funkcję inspektora gminnego lub miejskiego ds. komunikacji lub drogownictwa, we współpracy z władzami gminnymi i miejskimi w zakresie komunikacji. W ostatnich latach drogownictwo w Polsce przeżywa prawdziwy renesans. Dzięki funduszom unijnym realizowany jest projekt budowy autostrad i dróg ekspresowych, który na długie lata zapewnia dla wykwalifikowanych pracowników ciekawe i dobrze płatne zatrudnienie.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 1. Kwalifikacja 1: BUD.13. Eksploatacja maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
 2. Kwalifikacja 2: BUD.15. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg i obiektów inżynieryjnych oraz sporządzanie kosztorysów

Sylwetka absolwenta

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik budowy dróg będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 1. obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych w robotach ziemnych i drogowych;
 2. wykonywania czynności związanych z konserwacją maszyn i urządzeń drogowych;
 3. wykonywania robót związanych z budową dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych oraz typowymi budowlami ziemnymi;
 4. wykonywania robót związanych z utrzymaniem nawierzchni dróg i drogowych obiektów inżynieryjnych oraz robót ziemnych związanych z wbudowywaniem mieszanek mineralno-asfaltowych;
 5. organizowania robót związanych z budową dróg i obiektów inżynieryjnych;
 6. organizowania robót związanych z utrzymaniem oraz remontami dróg i obiektów inżynieryjnych;
 7. kosztorysowania robót drogowych.

Technik budowy dróg znajdzie zatrudnienie w:

 1. w oddziałach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojewódzkim lub Powiatowym Zarządzie Dróg,
 2. firmach drogowo-mostowych, budujących, utrzymujących drogi i obiekty mostowe,
 3. wytwórniach materiałów budowlanych i drogowych,
 4. w firmach budowlanych (budownictwo drogowe),
 5. prowadzić własną działalność gospodarczą,
 6. kontynuować naukę na wyższych uczelniach technicznych (wydział budownictwa lub pokrewne – inżynieria środowiska, geodezja, itp.).

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących odbywa się głównie kształcenie zawodowe teoretyczne. Wyposażenie pracowni lekcyjnych jest zgodne z wyposażeniem zalecanym przez MEN. Zajęcia praktyczne odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu. Praktyki zawodowe realizowane są we współpracy z przedsiębiorstwami naszego regionu.

Zakwaterowanie

Uczniom spoza powiatu jarosławskiego oferowane jest zakwaterowanie w dobrych warunkach po atrakcyjnych cenach w Bursie Międzyszkolnej mieszczącej się w Zespole Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Jarosławiu na ulicy Rejmonta 1. Szczegółowe informacje związane z zakwaterowaniem udziela Bursa Międzyszkolna tel. 16 662 25 63.

Share on facebook
udostępnij

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Media społecznościowe

E-Learning

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content