Godziny dostępności
Elearning

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Pamiętasz? Wtedy grały wszystkie dzwony,

A ty, o Polsko, jak można królowa,

Słuchałaś pieśni gromowego słowa,

Duchem narodu wzniesiona nad trony…

                                  Artur Oppman „Trzeci Maja”

 

       Konstytucja 3 maja była pierwszym takim aktem prawnym w Europie i drugim na świecie. Przez historyków nazywana jest najważniejszą z konstytucji w historii Polski, choć obowiązywała tylko 14 miesięcy. Była próbą „…ku ratowaniu ojczyzny” – jak powiedział Ignacy Potocki, to znaczy zmodernizowania ustroju Rzeczypospolitej w celu ratowania suwerenności państwa dotkniętego już I rozbiorem.

      Rok 2021 został przez Sejm RP ustanowiony Rokiem Konstytucji 3 Maja, będziemy bowiem obchodzić  230 rocznicę jej uchwalenia. Pandemia uniemożliwia nam wspólne świętowanie w murach szkoły, dlatego kilku uczniów klasy 2 LO, w ramach zajęć artystycznych, włączyło się w ideę przygotowania dla społeczności szkolnej materiałów przybliżających okoliczności uchwalenia tego ważnego dokumentu, a także jego motywów w literaturze i sztuce.

        Zapraszamy do obejrzenia dwóch wyjątkowo ciekawych prezentacji, których autorkami są Magdalena KurpielAleksandra Janczura.

Share on facebook
udostępnij

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Media społecznościowe

E-Learning

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content