Godziny dostępności
Elearning

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Rokrocznie w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Z tej okazji Główny Inspektorat Sanitarny przygotowuje kampanie społeczne, ukazujące skutki narażenia na dym tytoniowy. Kampanie mają nie tylko zachęcić społeczeństwo do nierozpoczynania palenia lub do zerwania z nałogiem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem palaczy, którzy nie szanują obowiązku nieszkodzenia innym, paląc przy innych, szczególnie przy dzieciach oraz na biernych palaczy dymu tytoniowego, którzy przyzwalają na palenie w ich obecności.

Mimo istniejącego zakazu palenia w miejscach publicznych (który obowiązuje w Polsce od 15 listopada 2010 roku), ciągle bardzo dużo osób go ignoruje. Łamanie tego zakazu szczególnie obserwuje się w miejscach takich jak przystanki autobusowe (25%), czy place zabaw dla dzieci. Ludzie często palą papierosy również na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych, na plażach i w parkach co nie jest uregulowane prawnie, ale może przeszkadzać osobom niepalącym. Inhalacja środowiskowego dymu tytoniowego jest równie niebezpieczna jak samo palenie papierosów.

Społeczeństwo nadal nie do końca zdaje sobie sprawę jak bardzo groźne jest wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę. Wykazano, iż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Taki dym zawiera również wiele substancji alergizujących, powodujących np. łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego i w konsekwencji astmę. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca, ponadto osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.

W tym dniu w naszej szkole – realizując zadanie dotyczące profilaktyki antytytoniowej zawarte w programie profilaktyki – organizujemy akcję pod hasłem „Zamiast palić papierosa zjedz jabłko”. Ma ona na celu uświadamianie skutków palenia tytoniu i biernego palenia, a także zwrócenia uwagi na skuteczne sposoby rzucania nałogu. Rozdając jabłka zwracamy uwagę na zastępowanie szkodliwych papierosów zdrowymi przekąskami.

 

Pedagog

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content