Godziny dostępności
Elearning

Światowy Dzień FAS

Płodowy zespół alkoholowy jest tak poważną chorobą, że na całym świecie 9 września obchodzi się Światowy Dzień FAS. Ciekawostką jest, że pierwszy Światowy Dzień FAS był obchodzony 9 września 1999 roku. Tak wybrano ten dzień (niemal same cyfry 9 w dacie), aby ludzie pamiętali, że w ciągu 9 miesięcy ciężarna kobieta powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu nawet w małych ilościach.
Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to choroba spowodowana spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Wiąże się z uszkodzeniem jego ośrodkowego układu nerwowego. Badania udowadniają, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu możliwa do spożycia przez kobietę ciężarną. Już jednorazowe spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży wystarczy, by trwale uszkodzić rozwijające się dziecko. Mózg jest najbardziej wrażliwą strukturą na etanol, zwłaszcza w momencie intensywnego rozwoju. Zjawisko to ma miejsce podczas rozwoju prenatalnego, a trwa do wczesnego dzieciństwa. Alkohol uszkadza wiele ważnych struktur, w tym głównie mózg i nerwy obwodowe tak ważne dla prawidłowego wykonywania ruchów i lokomocji. Typowymi objawami u dziecka dotkniętego chorobą są przede wszystkim:

 • nadpobudliwość;
 • zaburzenia chodu;
 • deficyt uwagi, trudność w skupieniu się i koncentracji;
 • zaburzenia mowy;
 • opóźnienie rozwoju psychoruchowego;
 • osłabienie reakcji hamujących, czyli brak opanowania;
 • wady słuchu;
 • chwiejność emocjonalna;
 • trudności w nauce;
 • zniekształcenie twarzy;
 • niskorosłość;
 • wady serca, problemy z nerkami i kośćmi;
 • deformacje stawów;
 • upośledzenie umysłowe.

Dodatkowo, wśród zniekształceń twarzy charakterystyczne są:

 • zez;
 • krótki i zadarty nosek;
 • nisko osadzone małżowiny uszne;
 • słabo rozwinięta żuchwa;
 • szeroka nasada nosa;
 • opadające powieki;
 • krótkowzroczność i inne wady wzroku;
 • spłaszczona środkowa część twarzy;
 • brak czerwieni wargowej, szczególnie w odniesieniu do wargi górnej;
 • szeroko rozstawione oczodoły.

To niezwykle poważne konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, skutki tego są trwałe i nie możemy się ich pozbyć na drodze leczenia dzieci. Dlatego tak ważna jest abstynencja w ciąży, już niewielka dawka alkoholu może mieć tragiczne skutki.

Światowy Dzień FAS 1 Światowy Dzień FAS 2 Światowy Dzień FAS 3

Share on facebook
udostępnij

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Media społecznościowe

E-Learning

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content