Płodowy zespół alkoholowy jest tak poważną chorobą, że na całym świecie 9 września obchodzi się Światowy Dzień FAS. Ciekawostką jest, że pierwszy Światowy Dzień FAS był obchodzony 9 września 1999 roku. Tak wybrano ten dzień (niemal same cyfry 9 w dacie), aby ludzie pamiętali, że w ciągu 9 miesięcy ciężarna kobieta powinna powstrzymać się od spożywania alkoholu nawet w małych ilościach.
Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to choroba spowodowana spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Wiąże się z uszkodzeniem jego ośrodkowego układu nerwowego. Badania udowadniają, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu możliwa do spożycia przez kobietę ciężarną. Już jednorazowe spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży wystarczy, by trwale uszkodzić rozwijające się dziecko. Mózg jest najbardziej wrażliwą strukturą na etanol, zwłaszcza w momencie intensywnego rozwoju. Zjawisko to ma miejsce podczas rozwoju prenatalnego, a trwa do wczesnego dzieciństwa. Alkohol uszkadza wiele ważnych struktur, w tym głównie mózg i nerwy obwodowe tak ważne dla prawidłowego wykonywania ruchów i lokomocji. Typowymi objawami u dziecka dotkniętego chorobą są przede wszystkim:
- nadpobudliwość;
- zaburzenia chodu;
- deficyt uwagi, trudność w skupieniu się i koncentracji;
- zaburzenia mowy;
- opóźnienie rozwoju psychoruchowego;
- osłabienie reakcji hamujących, czyli brak opanowania;
- wady słuchu;
- chwiejność emocjonalna;
- trudności w nauce;
- zniekształcenie twarzy;
- niskorosłość;
- wady serca, problemy z nerkami i kośćmi;
- deformacje stawów;
- upośledzenie umysłowe.
Dodatkowo, wśród zniekształceń twarzy charakterystyczne są:
- zez;
- krótki i zadarty nosek;
- nisko osadzone małżowiny uszne;
- słabo rozwinięta żuchwa;
- szeroka nasada nosa;
- opadające powieki;
- krótkowzroczność i inne wady wzroku;
- spłaszczona środkowa część twarzy;
- brak czerwieni wargowej, szczególnie w odniesieniu do wargi górnej;
- szeroko rozstawione oczodoły.
To niezwykle poważne konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Niestety, skutki tego są trwałe i nie możemy się ich pozbyć na drodze leczenia dzieci. Dlatego tak ważna jest abstynencja w ciąży, już niewielka dawka alkoholu może mieć tragiczne skutki.