Godziny dostępności
Elearning

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Dzisiaj jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji – czy wiesz o co chodzi?

Dzień Transplantacji obchodzimy w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce – czyli właśnie 26 stycznia.

Transplantologia to trudna i ważna dziedzina medycyny naszych czasów. Transplantacja to zabieg przeszczepienia organów, który daruje życie wielu ludziom. Jeden człowiek może dać nowe życie 4 osobom, a 3 poprawić jego jakość.  Od dawcy można pobrać serce, płuca, nerki, wątrobę, trzustkę, rogówkę, skórę, kości, zastawki serca. Na co dzień można też wspierać innych oddawaniem krwi, jak również zostać dawcą szpiku kostnego choremu na białaczkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy i komu może być potrzebny taki czy inny zabieg ratujący życie, dlatego warto pomyśleć poważnie i zostać honorowym krwiodawcą, a także zapisać się do rejestru potencjalnych dawców.

Jeżeli masz już 18 lat możesz podjąć taką decyzję, że staniesz się ratownikiem innych. To nic nie kosztuje, a daje niewyobrażalnie wiele. Udzielanie pomocy w tak bezinteresowny sposób jest ogromną radością. Świadomość, że ktoś żyje jest po prostu bezcenna.

Jak nauczał nasz Papież Święty Jan Paweł II „na heroizm naszej codzienności składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów…, w celu ratowania zdrowia,
a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”.

https://www.youtube.com/watch?v=fxhpQsjdt_U

https://transplantologia.info/

 

Share on facebook
udostępnij

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Media społecznościowe

E-Learning

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content