Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1
Murarz-tynkarz
Murarz-tynkarz zajmuje się wznoszeniem ścian z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych, wykonywaniem wszystkich rodzajów tynków wewnętrznych i zewnętrznych sposobem ręcznym i mechanicznym. Oprócz ścian może wykonywać także schody, filary czy stropy, układać na ścianach okładziny, wykuwać otwory oraz samodzielne sporządzać zaprawy murarskie i tynkarskie, w tym orientować się w cechach różnych zapraw i recepturach ich sporządzania. Murarz-tynkarz ponadto może wykonywać prace remontowe i rozbiórkowe. Osoba zamierzająca wykonywać ten zawód musi przyzwyczaić się do częstych zmian miejsca pobytu (jest to uzależnione od miejsca nowej budowy), wykonywania swoich zadań przy niesprzyjającej pogodzie i na dużych wysokościach, dlatego też kandydat na murarza – tynkarza nie może cierpieć na lęk wysokości. W tej pracy ważna jest także zręczność oraz wytrzymałość na wysiłek fizyczny. Kandydat na murarza-tynkarza musi przejść specjalistyczne badania lekarskie obejmujące wzrok, słuch, koordynację wzrokowo-słuchową oraz poczucie równowagi. Podstawowym celem kształcenia w zawodzie murarz – tynkarz jest przygotowanie absolwenta do wykonywania prac murarskich i tynkarskich na poziomie robotnika wykwalifikowanego oraz wyposażenia absolwenta w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
Kwalifikacja: BUD.12. Wykonywanie robót tynkarskich i murarskich
dodatkowe uprawnienia:
tynkarz maszynowy, operator koparki
Sylwetka absolwenta
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie murarz-tynkarz będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych,
- wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych,
- wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych,
- wykonywania remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych,
- wykonywania napraw tynków wewnętrznych i zewnętrznych.
Murarz-tynkarz znajdzie zatrudnienie w:
- małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach budowlanych,
- firmach rzemieślniczych,
- może prowadzić własną działalność gospodarczą.
Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących odbywa się głównie kształcenie zawodowe teoretyczne. Wyposażenie pracowni lekcyjnych jest zgodne z wyposażeniem zalecanym przez MEiN. Zajęcia praktyczne odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu.