Leki z DXM – ogromne zagrożenie

Dziesięć lat temu nastolatek chcący zdobyć narkotyki musiał znać lokalnego dilera. Dziś bez problemu może je zamówić przez Internet z dostawą do domu. Korzystając z dostępnych w sieci przepisów, może też sam w prosty sposób stworzyć substancję o dowolnych właściwościach. Do wyprodukowania substytutu LSD, amfetaminy czy marihuany nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Wystarczą legalne produkty z najbliższego sklepu spożywczego, kiosku, apteki czy rośliny rosnące na większości osiedli. Domowa produkcja narkotyków staje się już masowym zjawiskiem. Zażywanie gotowych środków farmaceutycznych jest coraz większym problemem.

Oto jeden z postów osoby uwikłanej w zażywanie leku z DXM:

Witam, mam na imię Natalia i mam 17 lat. Nie bardzo wiem jak ubrać w słowa to, co sobie zamierzyłam powiedzieć. Chciałabym jakoś sobie pomóc, bo chyba za bardzo acodin wyparł mnie z realności. Nie wiem, czy to dużo czy mało, ale jem go właściwie codziennie od ponad roku po około 30 tabletek, czasem nawet 2 razy dziennie. Nie bardzo umiem mu się oprzeć kiedy jest obok. Zaczynam zapominać coraz więcej szczegółów. W nocy mam płytki urywany oddech i częste skurcze. Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś wie, jak to się może skończyć, jak to się rozwija, co potrzebuje żeby z tym walczyć…

W 2003 roku w Polsce rozpoczął się boom na kupowanie lekarstw z DXM – opiatoidem pochodzenia kodeiny. Opatoidy mają skład chemiczny i działanie podobne do opiatów: heroiny i morfiny. DXM (dekstrometorfan) jest legalnie sprzedawaną substancją psychodeliczną. Nie jest wpisany na listę środków odurzających Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W medycynie najczęściej używany jest jako środek przeciwkaszlowy, ale dzięki blokowaniu NMDA wykorzystuje się go w leczeniu uzależnienie od heroiny, kokainy, alkoholu i papierosów.

Należy uważać na preparaty zawierające DXM, w których występuje także paracetamol (acetominophen). Duże dawki mogą kończyć się śmiercią. Podobne uwagi należą się lekom zawierającym (pseudo)efedrynę, która jest także używana jako środek psychoaktywny.

Okazjonalne używanie DXM nie jest najprawdopodobniej szkodliwe, ale są notowane także negatywne objawy. W dużych dawkach może niszczyć mózg. Może czasem powodować nudności, zawroty głowy, wzrost temperatury ciała (powyżej 39 st. C obowiązkowa jest wizyta u lekarza!), wzrost ciśnienia krwi, tachykardię (przyśpieszenie pulsu), kaca.

Prosimy Państwa o interesowanie się tym poważnym problemem i rozmowy z dziećmi o zagrożeniach niesionych przez środki szkodzące zdrowiu i życiu, jakimi są zarówno narkotyki jak i różnego rodzaju środki farmakologiczne.

Poznaj fakty: www.narkotyki.pl

Pedagog

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.