Godziny dostępności
Elearning

Komunikat dla rodziców

Szanowni Rodzice
Przyszedł nareszcie długo oczekiwany dzień powrotu uczniów do szkoły. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu rodziców, a szczególnie uczniów, powrót do szkoły po tak długim okresie przerwy wiązać się może z dużymi obawami, lękiem, a nawet wątpliwościami. Wszak powrót ten związany jest z ostatnim okresem nauki, w którym występuje klasyfikacja uczniów poprzedzona powtórzeniami materiału nauczania, odpytywaniem i sprawdzianami.
Zapewniam, że nauczyciele są świadomi tych obaw i będą podchodzić do końcowego okresu nauki kierując się wyłącznie dobrem ucznia. Nie mniej jednak uczniowie zagrożeni jedynką powinni dołożyć ze swojej strony trochę starań, aby ocenę poprawić. Nauczyciele będą służyć tym uczniom pomocą, wskazując sposoby poprawienia oceny oraz zakres materiału nauki. W okresie nauczania stacjonarnego obowiązywać będą takie same procedury bezpieczeństwa, jakie obowiązywały od początku roku szkolnego 2020/2021 (Procedury funkcjonowania Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, obowiązujące od 1 września 2020r. opracowane na postawie wytycznych MEM, GIS i MZ), które najpóźniej do 14 maja 2021r. pojawią się ponownie na stronie internetowej szkoły. Zgodnie z nimi uczeń na lekcji nie musi mieć nałożonej maseczki, ale może jeżeli jest to jego decyzja lub rodzica. To samo dotyczy nauczyciela. Noszenie maseczek obowiązywać będzie jednak w tzw. przestrzeniach wspólnych, tj. korytarze, hole, toalety. Aby ograniczyć kontakty uczniów z uczniami innych klas, podobnie jak w pierwszych tygodniach roku szkolnego, oddziały klasowe przypisane są do jednej sali, nauka realizowana będzie w sposób blokowy, a przemieszczanie się uczniów w czasie zajęć dydaktycznych możliwe będzie tylko w przypadku przedmiotów z podziałem na grupy, przedmiotów zawodowych w oddziałach dwuzawodowych oraz wychowania fizycznego.

Drodzy Państwo
W dobie pandemii wszyscy byliśmy zmuszeni do odnalezienia się w nowej rzeczywistości – zdalnej, wirtualnej, on-line. Była to dla wszystkich duża niewiadoma i wszyscy się jej uczyliśmy. Wymagała od wszystkich stron zarówno elastyczności, jak również wielkiej cierpliwości i zrozumienia, aby móc się do niej przystosować. Przeżyliśmy i teraz nadszedł czas na powrót do zwyczajnego, normalnego funkcjonowania edukacji sprzed czasów pandemii. Wynika z tego wiele pozytywów, ale i obaw. Dotyczą one między innymi niepewności, w jaki sposób poradzi sobie z tym młodzież.

Problemy, które mogą wystąpić podczas powrotu do szkoły:

  • niechęć wyjścia dziecka z domu do szkoły, tzw. fobia społeczna,
  • wyczuwalne napięcie – zarówno to emocjonalne, jak i ze strony ciała (tzw. somatyczne, m.in. ból brzucha, biegunka, wymioty),
  • brak motywacji do jakiegokolwiek działania,
  • pogorszenie koncentracji i uwagi,
  • kłopoty ze snem,
  • unikanie rówieśników.
  •  pogorszenie ocen.

W związku z decyzją Ministerstwa o powrocie do nauki stacjonarnej pragnę Państwa w imieniu swoim oraz wszystkich nauczycieli pracujących w szkole zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by proces ten przebiegał spokojnie i bez zbędnej nerwowości. Podejdziemy do naszych nauczycielskich obowiązków w sposób zdroworozsądkowy. Proces nauczania będzie przebiegał zgodnie z planem, nie będzie niepotrzebnej dodatkowej weryfikacji wiedzy zdobytej podczas nauki zdalnej, ale bieżąca praca dydaktyczna i realizacja zadań zaplanowanych w planach pracy na początku roku szkolnego, oparta na przepisach zawartych w Statucie szkoły. Zapewniamy również Państwa, że będziemy towarzyszyć naszym uczniom w razie pojawienia się trudności, udzielając wsparcia i pomocy. Prosimy o czujność z Państwa strony i poinformowanie szkoły (wychowawcy klasy, nauczyciela uczącego, pedagoga, dyrekcję), gdy zauważą Państwo jakieś niepokojące zmiany zachowania w dziecku. Wspólnymi siłami na pewno uda się nam rozwiązać problemy, a współdziałanie przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron.
Prosimy jednocześnie, by zadbać o pozytywne nastawienie Państwa dziecka do faktu powrotu do szkoły. Jest to nieunikniony proces i jest nam wszystkim bardzo potrzebny, dlatego rozmowa na ten temat na pewno może pomóc rozwiać niepokoje. Mamy nadzieję, że zakończymy ten rok szkolny we wzajemnym zrozumieniu i zadowoleniu wszystkich stron.

Dyrektor
Marek Zawisza

Share on facebook
udostępnij

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Media społecznościowe

E-Learning

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content