Godziny dostępności
Elearning

HIV/AIDS epidemia niepokonana

Wirus HIV budzi strach, ale równocześnie na jego temat krąży wiele mitów. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 40 mln nosicieli wirusa. Wielu uważa, że ten temat go nie dotyczy. Tymczasem najnowsze statystyki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że coraz częściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakty heteroseksualne, i że coraz częściej chorują kobiety. Jak dochodzi do zakażenia i jakie mogą być jego objawy? Czym się różni HIV od AIDS

Na te i inne pytania poznają odpowiedzi uczniowie klas I w trakcie zajęć na temat śmiertelnego wirusa, którym można zakazić się m.in. podejmując ryzykowne zachowania. Zajęcia odbywają się rokrocznie w drugiej połowie listopada. Następnie chętni uczniowie biorą udział w organizowanym etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS, a trzech najlepszych przechodzi do powiatowego etapu tejże Olimpiady. Odbywa się on 1 grudnia w jarosławskim Starostwie Powiatowym.

Tematyka HIV/AIDS poruszana jest jeszcze raz w klasach najstarszych w okolicach Walentynek w ramach akcji „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”. Ma ona uświadamiać młodym ludziom wchodzącym w dorosłość sens wierności, a także zachęcać do badań profilaktycznych w kierunku HIV. Jest to akcja Krajowego Centrum ds. AIDS. Wykonanie testu w kierunku HIV jest wyrazem troski o zdrowie – zarówno własne jak i naszego „Walentego” lub „Walentynki”.

Bezpłatne i anonimowe badania w naszym województwie można wykonać w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wierzbowej 16, pokój nr 12. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Punkt będzie czynny częściej, bo 2 dni w tygodniu – w środy w godz. 15.15-18.15 oraz w soboty 11.30-14.30! Pozwoli to na szybsze uzyskiwanie wyników przez osoby przychodzące wykonać test oraz większą możliwość wyboru pasującego terminu.

HIV i AIDS w Polsce – od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2016 r.
– 20 756 zakażonych ogółem
– co najmniej 6 187 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
– 3 408 zachorowań na AIDS
– 1 348 chorych zmarło

Opracowano na podstawie danych NIZP-PZH
Więcej na ten temat www.pzh.gov.pl

 

Pedagog

Facebook

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Skip to content