Pod takim hasłem w środę 24 października br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z cyklu „Między nami Kobietami”, poruszające jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych współczesnych kobiet – raka piersi. O tym nowotworze mówi się częściej w miesiącu październiku ponieważ jest to miesiąc profilaktyki raka piersi, a dzień 15 października ustanowiony jest Europejskim Dniem Walki z rakiem piersi.

Spotkanie poprowadziła pani Marta Zadorożny – prezes jarosławskiego Klubu Amazonek, zrzeszającego kobiety dotknięte tą poważną chorobą, a ważność poruszanej tematyki zaznaczyła obecność pani wicedyrektor ds. wychowawczych Katarzyny Kiper-Wacek.

2

W spotkaniu wzięły udział dziewczęta z najstarszych klas w szkole – LO III a oraz LO III b, które miały okazję poznać bardzo dokładnie przyczyny i skutki rozwoju choroby nowotworowej piersi, czynników wpływających na jej pojawienie się, w tym złych nawyków żywieniowych. Uczestniczki spotkania mogły dowiedzieć się także co powinno się jeść, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej jakże podstępnej choroby. Cennym punktem prelekcji było omówienie technik samobadania piersi, a jego uczestniczki miały możliwość poćwiczyć samobadanie na przyniesionych przez prelegentkę fantomach.

1  6

Prelekcja zorganizowana przez panią pedagog we współpracy z paniami: Joanną Sikorą – nauczycielem języka angielskiego i Ireną Segełyn – higienistką szkolną miał na celu szeroko pojętą profilaktykę. Zainteresowanie uczennic, które stoją u progu dorosłego życia, tematem i świadczące o tym zadawane pytania potwierdziły sens organizowania takich spotkań. W cyklu „Między nami Kobietami” poruszane są również inne wartościowe tematy, jak problem raka szyjki macicy, FAS czy wad cewy nerwowej. Warto dowiedzieć się więcej, aby być zdrowszym i cieszyć się życiem.

2  2

Składamy serdeczne podziękowania Pani Marcie za poświęcenie swojego czasu na nasze spotkanie oraz podzielenie się z uczennicami wiedzą i doświadczeniami ze swojego życia. Była to cenna lekcja, która – mamy nadzieję – zostanie na długo w pamięci.

AS