W dniu 10 czerwca br. z inicjatywy nauczyciela historii Pani Iwony Zelwach w Lesie Kidałowickim odbyły się piękne uroczystości związane z upamiętnieniem żołnierzy Armii Krajowej w 74. rocznicę (9 czerwca) ich rozstrzelania przez niemieckiego okupanta.

8Wśród żołnierzy AK byli uczniowie naszej szkoły: Zbigniew Kopeć oraz bracia Jan i Roman Prośbowie. W Lesie Kidałowickim zebrali się członkowie rodzin rozstrzelanych żołnierzy AK, władze samorządowe różnych szczebli, przedstawiciele instytucji, służb mundurowych, stowarzyszeń, a także poczty sztandarowe szkół i organizacji na czele z pocztem Armii Krajowej, kompania WP oraz harcerze.

4 9 11 7 12 5

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, które kilka miesięcy temu powstało z inicjatywy Pani Iwony Zelwach, nauczyciela historii oraz Jerzego Czechowicza, przewodnika turystycznego, kolekcjonera, autora przewodników i książek o historii Jarosławia.

Pani Iwona podziękowała wszystkim za pomoc w przygotowaniu uroczystości i podkreśliła, że zorganizowała ją dla członków rodzin młodych ludzi, którzy zostali tu rozstrzelani: – To dla pana Kazimierza Kopcia, pani Pauliny Gierczak, pana Czesława Kłosowicza i pani Józefy Kość, którzy stracili swoich braci. Chylę czoła przed nimi za to, że przekazali mi swoje wspomnienia i wspólnie mogliśmy napisać scenariusz do reportażu o tamtych wydarzeniach.

W reportażu tym udział wzięli uczniowie naszej szkoły wcielając się w role młodych bohaterów żołnierzy AK. Dziękujemy uczniom i gratulujemy pięknej postawy, a ich rodzicom za wychowanie wrażliwych i szanujących swoją Ojczyznę dzieci.

Iwona Zelwach i AS