Jak co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. W naszej szkole w tym roku obchodziliśmy ten dzień 30 maja i dużo się działo.

Była to świetna okazja, aby przypomnieć społeczności szkolnej o szkodliwości palenia papierosów. Posłużyło nam do tego urządzenie zwane  smokerlyzer, mierzące poziom tlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu. Pomiar taki jest możliwy dlatego, że CO uwalnia się powoli od hemoglobiny i da się zmierzyć w wydychanym z płuc powietrzu. Uzyskany wynik pomiaru, oprócz uzależnienia od nikotyny, może świadczyć również o biernym paleniu i zamieszkaniu lub pracy w środowisku o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.

T1

Ale to nie wszystko. Pokazywaliśmy również jak niebezpieczne dla nas jest działanie środków odurzających takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze. Posłużyły temu tzw. alko i narko gogle, które użyte jak zwykłe gogle przedstawiają świat zbliżony do tego po spożyciu środków psychoaktywnych. Uczniowie dzięki prostym testom mogli przekonać się na własnej skórze czym grozi spożywanie tych niebezpiecznych substancji.

2 3 4 1

6 5 7 a

b c d

Zobacz też na facebook`u.

pedagog