Ruszyła już tegoroczna kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Co roku bowiem odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa! Trzeba głośno poruszać ten ważny problem, bo codziennie w Polsce o zakażeniu HIV dowiadują się średnio dwie osoby!!!

baner 2017 Jedna trzecia z osób zakażonych to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57. Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS – tak. Potrzebujemy do tego wiedzy, która chroni życie, a także chęci i odwagi, by rozmawiać na trudne tematy.

W naszej szkole rokrocznie w okolicach 1 grudnia – kiedy obchodzony jest Światowy Dzień HIV/AIDS – poruszany jest na zajęciach z pedagogiem temat zakażenia wirusem HIV i z nim związaną chorobą AIDS. Ponadto uczniowie klas I liceum i technikum przygotowywani są do etapu szkolnego, a następnie biorą udział w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy HIV/AIDS, organizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarosławiu pod patronatem Starosty. W tegorocznych szkolnych zmaganiach wzięło udział 20 uczniów, a do etapu powiatowego przeszli uczniowie:

Karolina Szczęsny z klasy TB I uzyskawszy maksymalną liczbę punktów – 25, Elżbieta Chrzanowska z klasy LO I a, która uzyskała 24 punkty oraz Wiktor Buksa z klasy TB I, który otrzymał 23 punkty i przeszedł do dalszego etapu po zwycięskiej dogrywce z Hubertem Makowiczem z klasy TE/TG I.

Gratulacje i powodzenia na etapie powiatowym!

pedagog