Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym.
ZDROWIE PSYCHICZNE – COŚ WIĘCEJ, NIŻ DEFINICJA
Zgodnie z terminologią zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia zdrowie psychiczne jest pełnym dobrostanem człowieka – także w aspekcie fizycznym i społecznym. Można je interpretować jako brak objawów psychopatologicznych, zdolność do czerpania satysfakcji i realistycznego odbioru rzeczywistości oraz umiejętność wchodzenia w role społeczne i podleganie ich normom.
Jednocześnie podkreśla się fakt, że pojęciem przeciwstawnym do zdrowia psychicznego nie są zaburzenia psychiczne. Osoby, które nie wykazują żadnych objawów chorobowych, niekoniecznie wpisują się w powyższą definicję.
ZMAGANIE SIĘ Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI TO NIE WSTYD!
Osoby, które cierpią na choroby psychiczne, muszą zdawać sobie sprawę, że ich problemy nie są powodem do wstydu. Są to schorzenia, jak każde inne – również wymagają odpowiedniego leczenia. Szukanie pomocy to nie wstyd a forma dbania o samego siebie i swoje zdrowie. O tym samym musi pamiętać całe społeczeństwo.
Ze względu na to, że zaburzenia psychiczne często budzą skrajne emocje, a ludzie, którzy na nie cierpią, spotykają się z niezrozumieniem – ważne jest zwiększanie świadomości społeczeństwa.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
W naszym otoczeniu znajduje się wiele osób, które zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Najprostszym sposobem, aby im pomóc, jest okazanie wsparcia i zrozumienia. Są to ludzie, którzy potrzebują bliskości i normalnych reakcji drugiego człowieka. Często wystarczy rozmowa. Nie można jednak naciskać, narzucać się i bagatelizować cudzych uczuć.
Formą wsparcia jest również zaproponowanie profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Wśród wielu osób budzi do dyskomfort. Jednak warto je wspierać w tej decyzji, ponieważ często jest to jedyna droga, aby poczuć się lepiej.
Jeżeli sam zmagasz się z problemami natury psychicznej, pamiętaj że nie jesteś sam. Wsparcia możesz szukać wśród osób bliskich, psychologa, pedagoga szkolnego, nauczyciela lub skorzystać z jednego z telefonów zaufania:
- Telefon Zaufania dla Dorosłych: 116-123
- Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22-484-88-01
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116-111
- Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800-120-002
- Infolinia Anonimowych Alkoholików: 801-033-242
- Bezpłatna Linia Wsparcia dla Osób po Stracie Bliskich Fundacji Nagle Sami: 800-108-108
JAK DBAĆ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE?
Aby dbać o swoje zdrowie psychiczne, nie trzeba podejmować wielkich działań. Ważne są:
- odpoczynek i wystarczająca ilość snu,
- otaczanie się ludźmi wzbudzającymi pozytywne emocje i wspierającymi nas,
- akceptacja swoich myśli i emocji,
- danie sobie pozwolenia na odczuwanie różnych emocji (nie tylko tych pozytywnych),
- szukanie źródła negatywnych emocji i dążenie do zmiany,
- nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem,
- nauczenie się mówienia o swoich uczuciach,
- nauczenie się asertywności,
- znalezienie pasji lub wyrobienie w sobie nawyku (np. codziennych spacerów),
- poświęcanie 15 minut dziennie na relaksację,
- przestanie porównywania się z innymi,
- nauczenie się proszenia o pomoc,
- nauczenie się odpuszczać.
UMIEJĘTNOŚĆ MÓWIENIA O SWOICH SŁABOŚCIACH ŚWIADCZY O WIELKIEJ SILE
Psycholog