INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
Szanowni Państwo,
Na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 16.10.2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadza się wymóg realizacji podstawy programowej za pomocą technik nauczania na odległość oraz oceniania uczniów w warunkach zdalnego nauczania. Zdalne nauczanie obowiązuje do czasu z objęcia powiatu jarosławskiego czerwoną strefą,
W związku z powyższym, ustalam sposób i warunki realizacji zdalnego nauczania w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu od dnia 19.10.2020r. do odwołania:
- Zakres przekazywanego uczniom materiału nauczania musi być związany z realizacją podstawy programowej, tzn. uwzględniający kolejny temat lekcji po temacie zapisanym w dzienniku elektronicznym przed datą 19.10.2020r, zgodnie z programem nauczania danego przedmiotu.
- Zakres udostępnianego uczniom materiału nauczania drogą elektroniczną nie będzie swoim wymiarem przekraczał czasu realizacji w normalnych warunkach lekcyjnych w szkole.
- W uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły może dopuścić do prowadzenia lekcji sposobem zdalnym w czasie nie krótszym niż 30 minut.
- Od dnia 19.10.2020r. będą realizowane tematy z poszczególnych przedmiotów wg. planu zajęć przypadających na daną klasę. Z tego powodu uczeń zobowiązany jest do śledzenia komunikatów wysyłanych przez nauczycieli w godzinach nauki wynikających z podziału godzin na dany dzień tygodnia.
- Frekwencja rozliczna będzie na podstawie potwierdzenia odbierania przez ucznia komunikatów.
- Materiał nauczania przekazywany uczniom może być opracowany:
– w różnej formie przez nauczyciela;
– poprzez wskazanie uczniom miejsca jego wystąpienia w Internecie, np. linki do bezpłatnych platform edukacyjnych, serwisów wideo (np. youtube), e-podręczników;
– z wykorzystaniem materiału nauczania, umieszczanego na stronie MEN, CKE, OKE. - Sposoby prowadzenia zajęć z uczniami przez nauczyciela za pomocą zdalnego nauczania:
– za pomocą aplikacji MS Teams, Messenger, Skype i innych sposobów komunikacji bezpośredniej, wizualnej.
– przekazywanie gotowego materiału opracowanego przez nauczyciela, opracowanie przez ucznia podanego tematu lub zagadnienia w wykorzystaniem podręcznika i innych źródeł – według wskazówek nauczyciela, organizowanie ćwiczeń- opracowanych przez nauczyciela lub z wykorzystaniem materiałów dostępnych na platformach edukacyjnych, rozwiązywanie dostępnych testów, arkuszy egzaminacyjnych, quizów, realizowanie zadań z repetytorium i inne formy;
– nauczanie zawodowe odbywać się będzie w formie teoretycznej lub z elementami praktycznymi za pomocą sposobów wymienionych powyżej sposobów oraz z wykorzystaniem Platformy Moodle;
– nauczanie wychowania fizycznego odbywać się będzie przy pomocy przekazywanych uczniom zestawów ćwiczeń do wykonania, poprzez wykorzystanie filmów poglądowych, np. z youtube, a także poprzez przekazywanie wiedzy teoretycznej np. z np. z przepisów związanych z grami zespołowymi, z tematów w ramach edukacji zdrowotnej, która jednocześnie może być podstawą do zadawania prac domowych i ich bieżącego oceniania. - Ocenianiu podlegać będą:
– pisemne zadania, rozprawki, referaty, prezentacje multimedialne;
– zadania w formie testów, quizów;
– zadane prace w formie zdjęć lub skanów rysunków, projektów, obliczeń;
– ćwiczenia opracowane samodzielnie przez nauczyciela i/lub z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w Sieci np. platformy edukacyjnej;
inne formy ustalone przez nauczycieli przekazane uczniom. - Nauczyciel danego przedmiotu ustala z uczniem sposoby przekazywania prac i zadań, które będą podlegać ocenie np. za pomocą dziennika elektronicznego lub utworzonego specjalnego konta dla danej klasy, na które uczeń może się zalogować i pobierać zadania oraz przesyłać prace do oceny. Dopuszcza się możliwość oceniania zadań po powrocie uczniów do szkoły.
- W przypadku komunikatorów wizualnych (punkt 7a) nauczyciel ocenia sposobem ustnym lub przeprowadza sprawdziany pisemne.
- Uczeń zobowiązany jest dostarczyć prace pisemne w terminie i sposobem ustalonym przez nauczyciela.
- Nauczyciel zobowiązany jest ocenić prace w terminie do jednego tygodnia i poinformować o tym ucznia.
- Uczeń w okresie zdalnego nauczania pozostaje w gotowości do nauki i łączności z nauczycielem za pomocą technik nauczania na odległość (dziennik elektroniczny, poczta elektroniczna, telefon komórkowy, techniki wizualne ) w godzinach jego nauki zapisanych w podziale godzin na dany dzień tygodnia (wg obowiązującego podziału godzin przed 19.10.2020r.).
- Uczeń może komunikować się z nauczycielem w innym czasie pytając o dodatkowe informacje związane z materiałem nauczania i zadaniami.
- Rodzic może komunikować się z wychowawcą lub nauczycielem w sprawach związanych z organizacją zdalnego nauczania, materiałem nauczania i wyników w nauce.
- Wszelkie formy aktywności nauczyciela związane z prowadzeniem nauczania zdalnego, które wymagają zebrania uczniów w jednym czasie przed komputerem, w tym związane z szybkim sposobem oceniania np. quizy, testy na platformach edukacyjnych i inne sposoby bieżącego oceniania, będą realizowane zgodnie z podziałem godzin, tzn. o godzinie, na której nauczyciel prowadził lekcję przed 19.10.2020r.
- Nauczyciel danego przedmiotu ustali zakres ocenianego materiału nauczania, jednakże nie może on się wiązać z dodatkowym obciążeniem ucznia związanym ze zdalnym ocenianiem, np. codziennym zadawaniem prac podlegających ocenianiu.
- Zakres materiału nauczania realizowany za pomocą zdalnego nauczania, jak również ocenianie uczniów będzie uwzględniał proces indywidualizacji nauczania (dostosowanie stopnia trudności materiału nauczania do zróżnicowanego poziomu wiedzy i umiejętności uczniów).\
- Nauczyciel uwzględni warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, tzn. ograniczy czas pracy ucznia przy laptopie, telefonie komórkowym, telewizorze.
- Zakres materiału nauczania będzie uwzględniać warunki techniczne związane z realizacją zdalnego nauczania, tzn. ograniczenia w szybkości Internetu, z którego korzystają uczniowie, dostępność ucznia do urządzeń związanych z koniecznością jego wykorzystania przez rodzeństwo i rodziców.
Inne zasady obowiązujące w okresie objęcia powiatu jarosławskiego strefą czerwoną lub strefą żółtą
- W okresie obowiązywania strefy czerwonej przedmioty zawodowe w technikum realizowane w formie praktycznej mogą odbywać się na terenie szkoły zgodnie z planem lekcji. Również zajęcia praktyczne w jednostce wojskowej z przedmiotu edukacja wojskowa odbędą się zgodnie z planem (dotyczy uczniów klasy LO II po gimnazjum i LO III).
- W okresie obowiązywania strefy żółtej szkoła przechodzi na tryb nauczania hybrydowego. Nauczyciele pracują na terenie szkoły zgodnie z planem zajęć w trybach stacjonarnym i zdalnym. Klasy maturalne w czasie obowiązywania strefy żółtej uczą się stacjonarnie w sposób ciągły, a pozostałe klasy w sposób hybrydowy tj. rotacyjnie: w jednym tygodniu stacjonarnie, w drugim tygodniu zdalnie.
- Grafik zajęć w przypadku przejścia powiatu jarosławskiego w strefę żółtą (podział na tygodnie 1 i 2):
– 1 tydzień – stacjonarnie uczą się klasy pierwsze i trzecie szkoły branżowej, klasy pierwsze technikum oraz klasy pierwsza liceum i druga liceum po szkole gimnazjalnej (pozostałe zdalnie),
– 2 tydzień – stacjonarnie uczą się klasy drugie szkoły branżowej, klasy drugie technikum, klasy trzecie technikum oraz klasa druga liceum po szkole podstawowej (pozostałe zdalnie).
Marek Zawisza
Dyrektor
Zespołu Szkół Budowlanych
i Ogólnokształcących w Jarosławiu
Jarosław, dnia 19.10.2020r.